Rucksackpflege

INTERSPORT Blog | Doba čtení: 6 Minut

Jak se starat o svůj batoh

Obsah

Jakýkoliv batoh nebo krosna, kterou sebou berete na výlety velmi pravděpodobně alespoň jednou skončí v blátě. A protože by bylo trochu zbytečné kupovat si na každý výlet do přírody nový batoh, dáme vám v dnešním příspěvku několik tipů, jaký prací prostředek můžete na praní batohů použít.

Nezáleží na tom, jaký batoh máte, po několika prohlídkách si jistě všimnete, že už nevypadá tak dobře jako na začátku. Na jedné straně to může být způsobeno tím, že se kolem ramenních popruhů vytvořily potní vazy, nebo tím, že se zipy kvůli nečistotám zapínají hůře. Na druhou stranu se může stát, že mravenci pořádají velkou párty v útrobách vašeho batohu se zbytky vašeho horolezeckého vybavení.

Zde jsou naše tipy:

Nejdříve bychom rádi poskytli rychlou odpověď na jednu z nejčastějších otázek: "Ne, batoh nesmíte prát v pračce". Síly, které působí na materiál v pračce, jej plní otvory a rozpouštějí povlaky. V nejhorším případě budete muset koupit novou pračku. Ruce pryč od praček!

MYTÍ BATOHU

Na rozdíl od spacích pytlů není u batohů žádná výjimka. Tady je to pouze ruční mytí.!

Zde je malý návod, jak postupovat:

  1. Rozložte batoh na jednotlivé části. Často lze některé části batohu, například nosný systém, vyjmout samostatně.
  2. Odstraňte hrubé nečistoty: 
    1. Vnější plášť můžete opatrně vyčistit vlhkým hadříkem/houbičkou, vlažnou vodou a mýdlem s neutrálním PH.
    2. Vnitřek batohu lze snadno vyčistit vysavačem. Pokud se i zde vyskytují hrubé nečistoty, postupuje se stejně jako u předchozího hadříku.
  3. Zipy čistěte suchým zubním kartáčkem, abyste odstranili písek a prach.
  4. Předpokládejme, že váš batoh je nyní zbaven hrubých nečistot, ale stále není opět 100% čistý. Podle velikosti batohu nyní můžete vanu nebo jinou vhodnou nádobu napustit vlažnou vodou a PH neutrálním mýdlem.
  5. Nechte nosný popruh, pás atd. namočit ve vodě a jemně vymačkejte. Pokud jsou pot a další zbytky potu stále viditelné, ošetřete je houbou.
  6. Po odstranění všech nečistot opláchněte batoh a vše v něm studenou vodou, dokud se netvoří pěna.

SUŠENÍ BATOHU

Pokud jste úspěšně odstranili nečistoty z batohu, je pravděpodobně stále mokrý. Ještě je třeba ji vysušit. Nejrychlejší způsob, jak to udělat, je zavěsit batoh vzhůru nohama, aby uschnul. Vedle něj můžete zavěsit všechny vyjmuté předměty. Pokud batoh sestavíte nyní, doba schnutí se ještě prodlouží. Nejrychleji schne na čerstvém vzduchu a ne na přímém slunci.

Nyní, když je batoh zcela suchý, můžete jej znovu sestavit. Zkontrolujte, zda jsou všechny zipy uzavřeny jako obvykle. Batoh v žádném případě nedávejte do sušičky, a to ani na jemný cyklus!

PÉČE O BATOH A JEHO SKLADOVÁNÍ

Po vyčištění je také dobré batoh trochu zkrášlit.

Zipy:Po vyprání doporučujeme jednou použít silikonový sprej k ošetření zipů. Několikrát zipy otevřete a zavřete, aby se silikonový sprej dostal opravdu všude. Poté přebytečný sprej setřete hadříkem. Sprej lze použít také k ošetření dalších plastových nebo tvrdých gumových prvků batohů, pokud máte pocit, že se stávají porézními a křehkými.

Zapínání na suchý zip: Pokud jsou na suchém zipu i po rozsáhlém praní zbytky, můžete je odstranit kartáčkem nebo pinzetou.

Impregnace:Chcete-li batoh dlouhodobě chránit před znečištěním, měli byste jej po vysušení také naimpregnovat. Důvod je zřejmý: voda nemůže tak snadno proniknout do vnější membrány, což zvyšuje odolnost textilu a snižuje pravděpodobnost promočení batohu. Impregnaci můžete provést buď stříkáním, nebo roztíráním. Postup použití naleznete v pokynech výrobce, protože se může u jednotlivých výrobků lišit. Upozorňujeme však, že nosný systém by neměl být impregnován alespoň tam, kde hrozí kontakt holé kůže s látkou. To může u některých lidí způsobit podráždění kůže.

Skladování: Pro zvýšení životnosti je dobré je skladovat mimo dosah přímého slunečního záření. Tím se povrch citlivý na světlo ještě více ochrání. Ujistěte se, že batoh visí, stojí nebo leží na místě, které je dobře větrané, aby se zabránilo vzniku plísní. Zejména po vyprání, kdy je ve švech ještě zbytková vlhkost, by měl batoh "dýchat".

V zásadě byste měli batoh po každé cestě vyčistit, abyste odstranili veškeré nečistoty. Batoh tak bude nejen hezčí, ale také déle vydrží. A zejména pokud jste v létě častěji venku. Jak často byste měli batoh prát, závisí na tom, jak moc je zašpiněný a jak často ho používáte. Pokud hledáte tipy pro péči o jiné výrobky nebo jak prát určité výrobky, dejte nám prosím vědět. Nemusíte být ve svých obavách sami a my vám rádi pomůžeme.